Minimalizace krabic

Budu se stěhovat, minimalizuji, co dám do krabic

0 Flares 0 Flares ×

Budete se stěhovat? Hurá! Stěhování je totiž SKVĚLÁ příležitost, kdy začít s minimalismem. A to ještě před balením krabic. Já osobně jsem to pochopila až napopáté, ale u vás to může být jiné.

Po bytě rychle prochází stěhovací četa – partner, sestra s přítelem, táta. Plně zapojení, nakládají do auta s přívěsem jednu krabici za druhou. Mizí květiny, pračka, matrace, stůl, židle na kolečkách, elektronika…

Já se mezitím snažím NĚJAK rychle zabalit všechny ty vařečky, nože, hrnečky, mističky, dózy, koření, čaje a jiné pochutiny. Všude je toho ještě tolik. Už ani nechci otvírat další kuchyňské šuplíky.

Krabice na balení povážlivě docházejí. Zoufale mi chybí NĚCO mezi všechno to křehké harampádí. Cokoliv, zmuchlané noviny, trička, ručníky. Jenže oblečení jsem zabalila už dopoledne. No, zabalila je možná silné slovo.

Prostě navršila do velkých plastových pytlů na odpad.

Běžné stěhování krabicPáté stěhování

Od rána jsme v plném kole. Nějak jsme podcenili, kolik času nám zabalování do krabic zabere. Vždyť máme přeci „jen pár věcí“. Hmm…

Stěhujeme se. Já už popáté od vysoké školy a poprvé v roli budoucí maminky. Nejprve mi na přestěhování stačil velký batoh, pak kufr škodovky, pak celý kombík. Počtvrté už dodávka Ford Transit a dvě osobní auta k tomu.

Stěhování bylo stále obtížnější.

Popáté jsme jeli asi pětkrát se zcela zaplněným osobním autem s přívěsem. Ještě dnes po dvou a půl letech od posledního stěhování si vybavuji tyto „pěkné“ momenty. Během nich totiž nastal v mé hlavě zásadní zlom.

Tehdy mi to došlo. Když to takhle půjde dál, za chvíli se nevejdeme ani do nově zabydleného bytu 4+1 o velikosti 80m. Kupa věcí pro miminko se už nikam nevejde. A na další stěhování budeme potřebovat náklaďák.

Minimalismus

Pokud něco nezměním. Tu myšlenku jsem už nepustila z hlavy. Objevila jsem něco, čemu se souhrnně říká minimalismus. Vědomé omezování vlastnictví věcí, přemýšlení nad tím, co je opravdu podstatné. A že věci, které už nám neslouží, nás magnetizují tak, že mnohdy sloužíme my jim.

Hltala jsem o minimalismu knihy a přečetla desítky článků. Nadchlo mě to. Rychle jsem o zjednodušování přestala jen číst, ale začala ho cíleně používat. Krok za krokem. Změny se začaly dít.

K mému překvapení jsem si uvědomila, že spoustu svých věcí ve skříních vlastně vůbec nepoužívám a raději se na ně nedívám.

Začala jsem se cíleně ptát sama sebe: Proč to schovávám? K čemu se to bude někdy hodit? Nedá se to, v případě potřeby, někde snadno a levně sehnat nebo půjčit? Kdy jsem to potřebovala naposledy? Je to opravdu nutné?

Budu se stěhovat, tedy minimalizuji aneb mé čtyři minimalistické rady pro stěhování

Možná si takové otázky také pokládáte. Tím spíše, pokud se chystáte v blízké době stěhovat nebo pokud vás myšlenka minimalismu a zjednodušování zajímá.

Minimalismus a stěhování má k sobě blíže, než se může na první pohled zdát. Dokonce je považuji za vzájemné spouštěče.

Ze svých zkušeností jsem pro vás sepsala čtyři rady týkající se obou těchto provázaných témat. Tady jsou.

Stěhování berte jako příležitost

Budete se stěhovat? Hurá! Stěhování je totiž SKVĚLÁ příležitost, kdy začít s minimalismem. Já osobně jsem to pochopila až napopáté, ale u vás to může být jiné.

Kdy jindy začít, než předtím, co budete muset všechny své pracně nastřádané věci zapakovat, pečlivě naskládat do krabic, převézt, vybalit a zase někam rozmístit.

Minimalizování všech vašich osobních věcí pro vás bude znamenat méně věcí ke stěhování, a tudíž méně času stráveného s balením a vybalováním. Neznám moc lidí, které by balení před stěhováním bavilo. Mě tedy rozhodně ne.

Radím vám začít minimalizovat i přesto, že se budete stěhovat do většího bytu nebo domu. Znáte to, ač je prostor sebevětší, máme schopnost ho dříve nebo později zaplnit. Nerozvíjejme tuto schopnost.

Stěhování je jasný důvod a je nejčastěji časově pevně dané. Vezměte ho jako příležitost a výzvu zároveň.

Umlčte vaše vnitřní hlasy běžně špitající: „Teď ne, teď na vyklízení nemám sílu. Nechám si to dole ve skříni. Vždyť to tady nikomu nepřekáží.“.

Minimalizace krabicZačněte minimalizovat co nejdříve

Jestli jste uchopili v mém prvním bodě příležitost jménem stěhování za pačesy, mám pro vás druhou radu.

Začněte s minimalizováním co nejdříve před stěhováním. Když už jde totiž „do tuhého“ a před vrátky stojí stěhovací auto, nemáte zrovna moc času přemítat na tím, jestli si na sebe ještě někdy obléknete tu červenou halenku a batikované kalhoty.

Začít zjednodušovat a vytřiďovat bývá obtížné už samo o sobě. Proč se ještě stresovat s tím, že na to budeme mít málo času?

Jestli nevíte moc dobře, jak s minimalizováním vašich skříní začít, nepanikařte. Přesně proto jsem pro vás napsala praktický eBook 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet.

Je plný tipů a mých praktických zkušeností s tím, jak se krůček po krůčku dopracovat k jednoduššímu uspořádání ve vašich skříních, šuplících a poličkách. Čím méně toho tam budete mít, tím snadněji to pak přestěhujete. Ebook si můžete zdarma stáhnout na mých stránkách zde .

Obalový materiál pošlete „k vodě“

Neschovávejte si stěhovací krabice, pokud se nebudete znovu přesouvat hned za tři měsíce. Až je budete zase někdy potřebovat, během dvou týdnů jich seženete většinou dost. Ve velkých prodejnách, u kontejnerů nebo od kamarádů jich budete mít tolik, kolik unesete.

Skladování veškerých prázdných krabic pro případ „to by se mohlo někdy hodit“ mi připadá zbytečně stresující. Zaberou dost místa. Jen málo z nich někdy znovu použijeme. Zbytku z nich se budeme pravděpodobně několik let jen vyhýbat a přeskládávat je do stále bizarnějších konstrukcí.

Minimalizujte i nevybalením

Minimalizovat můžete zkusit i čerstvě po nastěhování. Zvláště, když jste to nestihli předtím nebo vás to ani nenapadlo.

Prostě některé věci ze stěhovacích krabic, pytlů a balíků vůbec nevybalujte. Počkejte pár týdnů, jestli vám budou chybět. Bývá to docela dobrý test k tomu, abyste si sami sobě přiznali, bez čeho se obejdete. Pokud vám věci nechybí celý další půlrok, výborně. Je na čase, abyste uvážili, jak se jich zbavíte.

Slyšela jsem i příběhy o tom, jak si dotyční několik krabic v novém bydlení ani neotevřeli. Po pár letech je najednou objevili ve sklepě, aniž by tušili, co v nich je a aniž by jim cokoliv v nich pečlivě zabaleného chybělo.

Kolik toho potřebujeme?

Když se řekne stěhování, vzbuzuje v nás tohle slovo emoce.

Kladné, protože se  pravděpodobně těšíme na nový lepší prostor, lokalitu, malou zahrádku nebo klid za okny. Záporné, protože si už v hlavě představujeme všechno to zabalování do krabic, nošení do aut, gruntování a zase vybalování.

Stěhování můžeme brát ale také jako příležitost ke změně vlastních návyků a představ o tom, kolik materiálních věcí ke svému životu potřebujeme.

Přeji vám, aby pro vás stěhování bylo tou pomyslnou čarou mezi vašim starým a novým, už jednodušším, domovem. Domovem, kde budete mít kolem sebe jen to, co je pro vás důležité.

Marcela Sobotová

Marcela SobotováAutor: Marcela Sobotová

Mou vášní je uplatňování minimalismu v každodenním životě. Baví mě inspirovat lidi k tomu, aby vlastnili méně zbytečných věcí, zjednodušili své závazky a získali tak více prostoru pro to důležité. Na svém blogu www.zijememinimalismem.cz sdílím svůj příběh, své zkušenosti a tipy.

Jsem autorkou dvou eBooků: 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet a Zjednodušujeme aneb více místa pro život

Facebook/YouTube

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

4 Comments

 • Stanislava

  Odpovědět Odpovědět 27.1.2020

  Dobrý den. Skvělé. My jsme teď poprvé stěhovali se stěhovací firmou v Praze http://stehovani-profigroup.cz/ a zkusili jsme to stěhování na klíč a super. Rychlé a vše jak má být. Doporučuji

 • Jane

  Odpovědět Odpovědět 16.12.2019

  Díky za článek 🙂

 • Jane

  Odpovědět Odpovědět 6.11.2019

  Naprostý souhlas s článkem, čím min věci, tím šťastnější člověk 😉

 • Julča

  Odpovědět Odpovědět 21.11.2017

  Zajímavá úvaha o tom, jak se zbavit věcí, které člověk nevyužije. Osobně jsme při stěhování celkem dost věcí vyhodili. I stěhováci Tavočer se divili kolik toho povezou do sběrného dvora. Je však pravda, že v novém domě bydlíme Dva roky a když o tom teď přemýšlím, tak je celkem dost věcí, které jsem sice vybalila, ale nikdy nevyndala. Asi bych to měla opravdu poslat tzv. dál.

Odpovědět

* Denotes Required Field

CommentLuv badge