Stěhovací poradna online

Stěhovací poradna online

Stěhovací poradna online

Stěhovací poradna online je zde pro vás.

Nechcete ztrácet čas?

Nenašli jste níže odpověď na vaši otázku? Čím více napíšete, čím víc budete konkrétní, tím lépe vám dokážu poradit.

Vyplňte formulář níže a klikněte na tlačítko „Odesílám“

 

 • Q.Za měsíc se stěhujeme, chci se zeptat, jak jste balili, do čeho, jak moc dopředu, kde sehnat krabice, do čeho "zabalit" pokojové rostliny, máme jich pár celkem velkých, nebo křehké věci, sklenice... Moc si to neumím představit. Děkuji. Ilona.

  A.Ahoj Ilono, určitě bych začala s balením již nyní. Začni tím, co v tuto chvíli nepoužíváte. Připrav si seznam věcí, které si uložíš do pohotovostních krabic.

  Je to na delší odpověď, a proto bych Ti doporučila přečíst si články v kategorii Balíme po místnostech. Najdeš tam i postup, jak připravit květiny, aby jsi o ně nepřišla 🙂

  Navštiv nejbližší obchody, například bedny od banánů jsou velmi pevné a hodně unesou.

  Nebo si pořiď klopovky, jak je vybrat najdeš v článku Banánovky nejsou. Jak vybrat klopovky? Krabice s děliči uvnitř využiješ na křehké sklo. Ikea nabízí papírové krabice JÄTTENE, i velice pěkné plastové, které ještě využijete jinak.

  Opravdu je lepší mít všeho příliš mnoho, než velmi málo. Držím palečky, ať vše v pohodě zmákneš.

  Romča

 • Q.Bude problém, když si v novém městě ponechám doklady s původním bydlištěm, OP, ŘP, kartu pojištěnce? A co mám udělat s poštovními zásilkami? Věra

  A.Ahoj Věro, změnu pobytu musíme nahlásit a s tím se pojí i změny uváděných dokladů. Tímto tématem zabývám podrobně v průvodci „8 kroků, jak se přestěhovat za 14 dní a méně“, je to více informací, doporučuji Ti stáhnout si jej. 

  Je také možné zřídit si přechodné bydliště (nezaměňovat s přechodným pobytem) Znamená snadnější stěhování, kdy si mohou zejména mladí lidé ještě ponechat trvalé bydliště třeba u rodičů.

  V tomto případě nemusí měnit doklady. Ovšem každá mince má dvě strany , potřebné záležitosti musíme vyřizovat právě na příslušných úřadech pro své trvalé bydliště. Pokud se tak rozhodneš, požádej o zavedení doručovací adresy do informačního systému evidence obyvatel. 

  Určitě bych si také zřídila na poště dosílku, služba je sice zpoplatněná, ale nemine Tě žádná důležitá zásilka. Podrobnější informace najdeš i v článku Jede, jede poštovní panáček.

  Romča

 • Q.Budeme se stěhovat, ale musíme se vystěhovat dřív, než bude k dispozici nový byt. Nevíte, nedá se na přechodnou dobu někde vše uložit? Monika

  A.Ahoj Moniko, ano je několik možností, které můžeš využít podle toho, odkud kam se stěhuješ. Určitě bych hledala v místě, kam se stěhuji. Oslovila bych větší firmy v blízkosti, zda mají volné skladovací prostory.

  Můžete také využít soukromé úschovny. V Praze například LESS MESS STORAGE s.r.o. (dříve City Self-Storage), nebo si vyhledejte pronájem skladu poblíž svého bydliště na stránkách Skladuj.cz.

  Romča

 • Q.Mám dotaz ohledně ohlášení změny adresy na registru vozidel z důvodu stěhování do jiného kraje. Co všechno musím udělat? Petr

  A.Ahoj Petře, stěhujeme-li z jedné obce/města do druhého, musíme tuto změnu nahlásit do 5 pracovních dnů na příslušném obecním úřadu obce tam, kam jsme se přestěhovali. 

  Za změnu údajů v řidičském průkaze zaplatíme poplatek ve výši 50,- Kč.  Také navštiv nejpozději do 10 pracovních dnů od doby změny adresy trvalého pobytu registr vozidel. Za správní poplatek 50,- Kč, Ti bude vydáno nové osvědčení o registraci vozidla.

  V případě stěhování do jiného kraje je nutná i výměna registračních značek, správní poplatek 50,- Kč. Vydání značky je zdarma.

  Romča

 • Q.Stěhuju se potřebuju do něčeho zabalit matraci, aby se při stěhování neumazala. Je velká 200x200 cm. Poradíte mi? Hanka

  A.Ahoj Hanko, na matrace můžeme použít velkoformátové pytle. Lze je také využít k zakrytí sedacích soupravy například při malování. 

  Vzhledem k tomu, že jsou dost drahé, doporučila bych obalit matraci dekou, bublinkami a stáhnout smršťovací folií.

  Romča

 • Q.Chci se zeptat, jak velké igelitové pytle mám vybrat na oblečení a kde je mám pořídit? Veronika

  A.Ahoj Veroniko, tloušťka igelitových pytlů je to, co Tě bude zajímat. Označuje se v mikronech a například běžné igelitové pytle prodávané v supermarketech mají cca 10 mikronů. Napsala jsem o tomto tématu článek, který Ti pomůže se zorientovat 🙂 Najdeš ho zde… Vyhrává pytel na obilí. Ideání je vyhledat si nejbližší prodejnu, kde nabízejí pytel na suť, je velice pevný. Můj neoblíbenější je pytel na obilí. Pořídíš ho například v zemědělských potřebách.

  Romča

 • Q.Až dostuduji, chtěla bych se od rodičů hned odstěhovat, ale moc se bojím, že nebudu zvládat byt. Není nějaká levnější verze pro ty mladší, co dostudovali? Jana

  A.Ahoj Jano, rozhodně by bylo lepší najít si na začátek spolubydlení. Vypadá to tak, že si více osob pronajímá větší byt, kde má každý svojí místnost (pokud je větší, mohou v ní být i dvě osoby a více). 

  Zároveň se všichni spolubydlící podílí na nákladech na bydlení – nájemné, elektřina, plyn, internet, pojištění bytu, apod. Celkové náklady se rozpočítají a jsou tím pádem na osobu nižší. 

  Můžeš se domluvit s kamarády, které jsou v podobné situaci jako jsi ty. Případně se podívat na nabídky od lidí, které hledají spolubydlící. 

  Romča

 • Q.Stěhuji se části Prahy, kde jsou všude parkovací zóny. Jak na parkovací zónu? Honza

  A.Ahoj Honzo, vyhněte se pokutám za parkování, nebo odtahu. Od roku 1996 jsou v centrální části Prahy postupně zřizovány zóny placeného stání. Zjistěte si předem, v jaké zóně budete.

  Modré zóny jsou určeny pro parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou. V době 06:00 – 08:00 hod. může být tato zóna využívána vozidly bez parkovací karty a během dne pro parkování vozidel, které ale nepřekročí dobu parkování max. 3 min.

  V modré zóně je možno zakoupit jednorázové parkovací karty (v pokladně v hlavní budově ÚMČ Praha2, nám. Míru 20) opravňující kohokoliv ke stání. Zakupte parkovací kartu, dvouhodinová by měla pravděpodobně stačit, ale lze zakoupit i desetihodinovou.

  Oranžová zóna je pro stání do doby 2 hodin a zelená zóna pro krátkodobé parkování návštěvníků do 6 hodin. Zakupte si parkovací lístek. Zde se platí prostřednictvím parkovacích automatů.

  Romča

 • Q.Ahoj, budeme se stěhovat a na všechno mám od včera šest týdnů. Mám hrůzu z toho, jak to bude probíhat. Máte nějaké praktické rady, jak se co nejrychleji zabalit? Díky Iveta

  A.Ahoj Iveto, vytvořte si plán, bude obsahovat tyto body: A. Přípravné práce na stěhování, B. Renovace starého/nového bytu a balení, C. Organizace dnu stěhování, D. Předání/následné nutné práce v novém bytě, E. Úřady. 

  Začněte shromažďovat balicí materiál a likvidovat nepotřebné věci. Plán, si rozkouskujte na sousta – na jednotlivé dny. Připravte si seznamy, co dáte do pohotovostní krabice. Já osobně začínám s balením nejsložitější místnosti a tou je kuchyně. Pomohou vám i články balíme po místnostech.

  Určitě doporučuji stáhnout si průvodce „8 kroků, jak se přestěhovat za 14 dní a méně“, najdete tam spoustu tipů a fíglů jak vše urychlit a usnadnit. Klid, jen neplašit, máte času akorát 🙂

  Romča

 • Q.Stěhujeme se z rodinného domu z vesnice do bytu ve městě. Zmenší se mi hodně prostor a teď bych potřebovala nějak určit, co všechno se mi tam vejde a co ne. Máte nějaký nápad, jak to mám vymyslet? Hanka

  A.Ahoj Hanko, existují on-line nástroje, díky kterým si můžete promyslet předem rozmístění nábytku v novém bytě.

  Zajistěte si půdorys nového bytu a vyzkoušejte některý z těchto: Roomarranger – je jednoduchý a je snadné s ním pracovat, Envisioneer-express  – umožní tvorbu půdorysů, prostoru a koncepty interiérů, Sweet Home3D – je volně šiřitelný program, který vám pomáhá při navrhování designu interiéru, Roomstyler  – nabízí nástroje ve 3D, takže vidíte, jak výsledek vypadá, zabere ale trochu času.

  IKEA nabízí na svých stránkách plánování kuchyně, ložnice i kanceláře, určitě doporučuji využít Ikea Office Planner, Ikea Bedroom Planner, Ikea Kitchen Planner.  Romča

 • Q.Chtěli bychom si přepsat v novém pronájmu na sebe energie a ještě jsme to nedělali. Můžete mi poradit? Věra

  A.Ahoj Věro, na vás je, abyste si připravili: 1. kopii nájemní smlouvy nebo jiný doklad o vztahu k nemovitosti, např. výpis z katastru, 2.předávací protokol se stavy samoodečtů a čísly elektroměru a plynoměru k datu předání bytu (domu), 3. identifikační kód vašeho odběrného místa, tzv. EAN kód elektřiny a EIC kód plynu (oba najdete na faktuře) – chtějte po novém pronajímateli tyto faktury (stačí naskenované).

  Nemáte-li k dispozici stavy, nezoufejte, zapište si aktuální stav, nebo stav dle vaší dohody s majitelem bytu. Nevyznáte se ve faktuře? Dejte ji svému dodavateli, pomůže vám identifikovat elektroměr a plynoměr, abyste se omylem nekoukli k sousedovi 🙂

  Romča

 • Q.Máme hodně světel, lampičky a velké lampy, máte nějaký tip, jak je dobře zabalit? Veronika

  A.Ahoj Veroniko, vlastníte-li velké lampy jako já, pečlivě je obalte dekou/bublinkami a smršťovací folií. Při mém posledním stěhování jsem podlehla pocitu, že pokud nechávám lampu převézt osobním autem, není to nutnost a poškodila se. Nepodceňujte ani osobní auto.

  Svítidla a lampy se stínítky rozmontujte, stínidla zabalte do krabic stejně jako křehké sklo, pozor na noviny, jsou nevhodné kvůli riziku zašpinění stínidla od tiskařské barvy. Menší podstavce od lamp přibalte do krabic s oblečením. Větší zabalte do krabic vyložených bublinkovou fólií nebo zmačkaným papírem.

  Romča

 • Q.Budeme se stěhovat a syn 9 let bude muset změnit školu. Má dobré známky a mám strach, že se změnou školy přijde i zhoršení ve škole. Nevím, co bych všechno mohla udělat. Máte nějakou radu? Jana

  A.Ahoj Jano, se školáky je to složitější. Také mají strach. Ze ztráty kamarádů, z nového prostředí. Dejte synovi najevo, že tomu rozumíte, že mu pomůžete. Vysvětlete mu, proč se vlastně stěhujete. Pokud je to za lepší prací, řekněte mu, že budete mít více peněz i na splnění tužeb, které nyní nebylo možné realizovat.

  Určitě zajděte do nové školy ještě před stěhováním. Porovnejte, jak daleko jsou v učivu a co by musel dohnat. Popovídejte si s budoucími učiteli a trpí-li některou ze specifických poruch učení, upozorněte na to. Promluvte se synem, zda se bude chtít přes prázdniny doučovat, nebo využije možnost požádat o opakování ročníku.

  Při jednom ze stěhování jsem totéž řešila s dcerou, jejím rozhodnutím bylo pokračovat v dalším ročníku. Nicméně skutečně došlo k markantnímu rozdílu ve známkách a následné zklamání dcery z výsledků, na které nebyla zvyklá, nás vedlo k rozhodnutí požádat o opakování ročníku.

  Pokud je rozdíl v učivu velký, je lepší nechat dítě předchozí ročník zopakovat hned. V tomto případě požádáte o povolení ředitele školy.  Syn nebude zklamaný z náhlého markantního snížení známek, než na které byl zvyklý.  

  Pro syna bych doporučila koupit knihu „Já se nechtěl stěhovat!“ Autorky Daniely Krolupperové. Vypráví příběh o školákovi, který se s rodiči přestěhoval do jiného města a musí pak začít chodit do školy, kde vůbec nikoho nezná.

  Držím palečky.

  Romča 

 • Q.Ahoj, jak mám zabalit hrnečky, sklenice a skleničky na víno? Mám jich celkem hodně a nerada bych o ně přišla a měla neúplné sady. Díky. Jana

  A.Ahoj Jano, vnitřek krabice vystelu zmuchlaným papírem, abych omezila poškození věcí nárazem. Hrnečky balím jednotlivě do dvou listů balicího papíru a skládám do krabice tak, že těžší věci dám na dno, hrnečky postavím dnem dolů a křehčí věci také obalené papírem vsunu dovnitř.

  Můžeme do sebe vnořit cca 3-4 sklenice podle velikosti a hmotnosti. Z nich obalením v papíru vytvoříme balíčky, nahoru poskládáme nejlehčí kousky. 

  Pro velmi křehké sady skleniček na víno krabice vystelte pruhem bublinkové folie tak, aby pokrývala celý vnitřek krabice a visela ještě přes boky. Přidejte vrstvu zmuchlaného balicího papíru na dno, vytvoříte tak extra „polštář“. Budete-li chtít dát více vrstev skla, mezi jednotlivé vrstvy opět vytvořte „polštář“ z papíru a bublinek. Poslední vrstva bude opět z papíru a před uzavřením přeložíme na překrytí bublinkovou folii, která nám visela přes boky. 

  Při balení skleniček se stopkou nejdříve obalte stopku hedvábným papírem a poté celou skleničku opět do dvou listů balicího papíru. Použijte papírové děliče a obalenou skleničku vsuňte do děliče stopkou dolů. Můžete využít zabalení tzv. krabice v krabici. Sklo zabalené v menší krabici vložíme do větší „vypolštářované“ krabice.

  Osvědčily se mi poštovní krabice, jsou sice dražší, ale mají ideální velikost a jsou velmi pevné.

  Romča

 

Potřebujete ihned poradit?

Pokud nechcete ztrácet čas, stěhovací poradna online vám bude nápomocna. Vyplňte nyní formulář níže. Čím více napíšete, čím víc budete konkrétní, tím lépe vám dokážu poradit. Nyní vyplňte formulář a klikněte na tlačítko "Odesílám"

Čekám vaši zprávu

arrow


Tvé jméno (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

Předmět

Zpráva


Nebo napište na e-mail: otazky@stehovanivkostce.cz

ANKETA

Zúčastněte se 5 minutové ankety

Kterou starost se stěhováním považujete za nejobtížnější?

Můžete vybrat i více možností současně.

P.S.: Potřebujete vše urychlit?  Už vám hoří koudel za patami?

Praktický průvodce zdarma vám poskytne rychlou první pomoc, pouze informace ověřené na vlastní kůži!

8 kroků jak se přestěhovat za 14 dní a méně

8 kroků jak se přestěhovat za 14 dní a méně

Získej ihned e-book zdarma

privacy Tvůj email je v bezpečí, vždy je možné se jedním kliknutím odhlásit

 Vaše psané názory

Petra BouškováJeště před přečtením e-booku jsem si říkala, že jsem se už párkrát stěhovala a že mě nemůže už nic překvapit a jak o stěhování vím všechno.

Ale opak je pravdou.

E-book mě opravdu nadchl a dozvěděla jsem se spoustu nových informací a hlavně spoustu „vychytávek“ jak co zabalit, co kam dát.

Zjistila jsem, že jsem plno věcí při dřívějším stěhování dělala složitě.

Je škoda, že jsem neměla tyto super rady již dříve k dispozici. Myslím, že bych si ušetřila spoustu času a i peněz :).

Petra Boušková, Praha

1 Comment

Odpovědět

* Denotes Required Field